Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2003 > 2003-01-22

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 22. ledna 2003 č. 86 + 2P

o zabezpečení integrace azylantů v roce 2003

Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. s c h v a l u j e

1. Koncepci integrace azylantů uvedenou v příloze č. 1 tohoto usnesení,

2. zabezpečení integrace azylantů v roce 2003 podle procentních kvót pro jednotlivé kraje uvedených v příloze č. 2 tohoto usnesení,

3. uvolnění rozpočtových prostředků v roce 2003 až do výše 15 000 tis. Kč z kapitoly Všeobecná pokladní správa, položky Prostředky na zabezpečení uprchlíků a přesídlenců, pro zabezpečení integrace maximálního počtu 100 azylantů,

4. poskytování následujících účelových neinvestičních dotací obcím v roce 2003

a) na zajištění bydlení ve výši 150 tis. Kč na azylanta - nájemce bytu a částku 50 tis. Kč na každou další osobu s uděleným azylem, která bude s azylantem - nájemcem bytu žít ve společné domácnosti,

b) na rozvoj infrastruktury obce ve výši 150 tis. Kč na azylanta - nájemce bytu a 10 tis. Kč na každou další osobu s uděleným azylem, která bude s azylantem - nájemcem bytu žít ve společné domácnosti,

5. každoroční valorizaci částek uvedených v bodě I/4 tohoto usnesení v návaznosti na průměrnou míru inflace za minulý rok podle údajů publikovaných Českým statistickým úřadem;






II. u k l á d á

1. 1. místopředsedovi vlády a ministru vnitra, ministryni školství, mládeže a tělovýchovy a ministru práce a sociálních věcí zabezpečit v roce 2003 integraci azylantů uvedených v bodě I/3 tohoto usnesení podle nové koncepce integrace azylantů,

2. hejtmanům zabezpečit v roce 2003 integraci azylantů uvedených v bodě I/3 tohoto usnesení v oblasti zajištění bydlení podle nové koncepce integrace azylantů a shodně s výší procentních kvót pro jednotlivé kraje,

3. ministru financí uvolnit částku podle bodu I/3 tohoto usnesení

a) ve výši 14 000 tis. Kč do rozpočtu kapitoly Ministerstva vnitra ve prospěch obcí prostřednictvím krajských úřadů na zajištění bydlení pro osoby uvedené v bodě I/3 tohoto usnesení,

b) ve výši 1 000 tis. Kč do rozpočtu kapitoly Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na zajištění bezplatných kurzů českého jazyka pro osoby uvedené v bodě I/3 tohoto usnesení,

4. 1. místopředsedovi vlády a ministru vnitra projednat a připravit do 30. září 2003 ve spolupráci s ministrem práce a sociálních věcí další postup realizace koncepce integrace azylantů, který bude závazným podkladem pro přípravu společného materiálu, jenž bude předložen vládě do 31. prosince 2003.



Provedou:

1. místopředseda vlády a
ministr vnitra,
ministři financí, práce a sociálních věcí,
ministryně školství, mládeže a tělovýchovy,
hejtmani


Předseda vlády

PhDr. Vladimír Š p i d l a , v. r.

P ř í l o h a č. 1

k usnesení vlády
ze dne 22. ledna 2003 č. 86


KONCEPCE INTEGRACE AZYLANTů
s účinností od 1. ledna 2003


Obsahem je návrh na vytvoření společensky přijatelného a ekonomicky optimálně fungujícího systému integrace cizinců, kterým byl udělen azyl, tj. azylantů v České republice, který zřetelně vymezí úlohu státu a zároveň začlenění tuto problematiku do výkonu státní správy, samosprávy a nevládního sektoru. Vytvoření funkčního systému integrace azylantů do české společnosti je předpokladem plného naplňování závazků, které plynou pro Českou republiku z Úmluvy o právním postavení uprchlíků z roku 1951, jíž je Česká republika stranou. Současně je také žádoucím krokem z hlediska boje proti sociálnímu vylučování ohrožených a znevýhodněných skupin, k nimž azylanti patří.
1.Právní rámec

Zákon č. 325/1999 Sb., o azylu, a o změně zákona č. 283/1991 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů, (zákon o azylu), ve znění zákona č. 2/2002 Sb., zákona č. 217/2002 Sb., a zákona č. 320/2002 Sb., stanoví postup státu v oblasti integrace azylantů (dále: zákon o azylu):

§ 68:Státní integrační program je program zaměřený na pomoc azylantům při zajištění jejich začlenění do společnosti. Součástí státního integračního programu je i vytvoření předpokladů pro získání znalostí českého jazyka a zajištění bydlení.“

§ 69: „Státní integrační program v oblasti zajištění bydlení realizují krajské úřady formou jednorázové nabídky bydlení azylantovi z prostředků státu. Výši prostředků stanoví vláda pro jednotlivé kraje na základě procentních kvót."

§ 70 (1): „Státní integrační program v oblasti získání znalostí českého jazyka realizuje ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy formou bezplatného jazykového kurzu.“

§ 70 (2): „Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy učiní azylantovi nabídku kurzu českého jazyka nejpozději do 30 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o udělení azylu.“

Oprávněnou osobou pro zařazení do státního integračního programu je azylant ve smyslu § 2 odst. 4 a § 94 odst. 2 zákona o azylu. Účast ve státním integračním programu je dobrovolná. Azylant, který do tohoto programu vstoupil, je povinen respektovat jeho pravidla.







2. Ekonomický rámec

Resort (pro rok 2003 ministerstvo vnitra) předkládá materiál k projednání vládou České republiky, v němž žádá o zařazení příslušné výše státních finančních prostředků na kalendářní rok na zabezpečení integrace azylantů do kapitoly Všeobecná pokladní správa - v rámci položky „Prostředky na zabezpečení uprchlíků a přesídlenců“. V návaznosti na schválený zákon o státním rozpočtu České republiky na rok 2003 a po následujícím rozpisu rozpočtu ze strany ministerstva financí požádá resort o převedení těchto prostředků do kapitoly 314 - ministerstvo vnitra formou rozpočtového opatření.

Ve smyslu § 69 zákona o azylu realizují státní integrační program v oblasti zajištění bydlení krajské úřady formou jednorázové nabídky bydlení azylantovi z prostředků státu. Výši prostředků stanoví vláda pro jednotlivé kraje na základě procentních kvót.

Na základě výše uvedeného paragrafu a ve smyslu usnesení vlády ze dne 6. listopadu 2002 č. 1084 „o Způsobu převádění finančních prostředků ze státního rozpočtu do rozpočtu obcí a krajů v roce 2003“, citace dotčeného odst.: „Pokud krajům bude dána rozhodovací pravomoc rozhodovat o tom, která obec v kraji bude příjemcem prostředků, potom kraj obdrží finanční prostředky od státního rozpočtu formou dotace kraji. Kraj potom svým rozhodnutím určí příjemce těchto prostředků a poskytne je formou své dotace obcím“ rozhodne kraj na základě nabídek bydlení učiněných obcemi, která je vhodná k integraci azylantů a tato obec bude příjemcem dotace poskytnuté krajem.
Vybranou nabídku k bydlení předá kraj resortu k posouzení a k vydání rozhodnutí o poskytnutí účelové neinvestiční dotace kraji. Toto rozhodnutí, může na základě zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a změně některých souvisejících zákonů učinit a dotaci ze státního rozpočtu poskytnout pouze ústřední orgán na základě žádosti obce postoupené resortu prostřednictvím kraje. Rozhodnutí o poskytnutí dotace obsahuje označení příjemce dotace, účel, na který je dotace poskytována, a podmínky jejich použití. Příjemce dotace je povinen ji s poskytovatelem ve stanovených termínech vypořádat.
Obec se zavazuje informovat kraj do konce kalendářního roku o způsobu použití účelové neinvestiční dotace. Kraj vypořádá přijatou dotaci ze státního rozpočtu podle vyhlášky č. 531/2002 Sb., kterou se stanoví zásady a termíny finančního vypořádání vztahů se státním rozpočtem.

Resort vypracuje návrh prováděcího pokynu (směrnici), která bude obsahovat postup při poskytování účelové neinvestiční dotace. Tento vnitřní předpis bude publikován ve Věstníku vlády pro orgány krajů a orgány obcí, kde bude současně zapracována povinnost kraje uzavřít Smlouvu o poskytnutí účelové neinvestiční dotace s obcí, která bude obsahovat podmínky použití a vyúčtování dotace.

Sociální stránka integrace azylantů, spolu s jejich uplatněním na trhu práce, hraje stále důležitější roli. Širší a systémovější zapojení Ministerstva práce a sociálních věcí by přivedlo realizaci koncepce integrace azylantů na vyšší úroveň. V roce 2003 proto proběhnou jednání mezi ministerstvem vnitra a ministerstvem práce a sociálních věcí o dalším postupu realizace koncepce integrace azylantů. Bude-li výsledkem shody obou příslušných ministrů i přesun působnosti v oblasti integrace azylantů z ministerstva vnitra na ministerstvo práce a sociálních věcí, materiál předkládaný vládě bude upravovat i další podmínky tohoto přesunu, zejména jeho věcné, organizační, personální, finanční a materiální podmínky.





3. Priority integrace azylantů a zásady:

A. výuka českého jazyka
B. zajištění nabídky bydlení
C. pomoc při zajištění zaměstnání (rekvalifikace)

A. Výuka českého jazyka

Získání znalostí českého jazyka je nedílnou součástí státního integračního programu. Participace na jeho dalších částech je proto, až na odůvodněné výjimky, podmíněna prokázáním znalostí českého jazyka.

) Výuka českého jazyka je bezplatná a je zakončená závěrečnou zkouškou a vydáním osvědčení o absolvování výuky a úspěšném složení závěrečné zkoušky.

a2) Zvládnutí základů českého jazyka ve stanoveném rozsahu a úspěšné vykonání závěrečné zkoušky je podmínkou pro poskytnutí jednorázové nabídky bydlení azylantovi v rámci Státního integračního programu. Pokud to však okolnosti konkrétního případu vylučují nebo činí zvláště obtížným, může být nabídka učiněna i azylantovi, který nemohl absolvovat kurz českého jazyka a nevykonal úspěšně závěrečnou zkoušku, a to z důvodů hodných zvláštního zřetele. Tyto důvody bude posuzovat komise.

) Pro azylanty, kteří nemají potřebné znalosti češtiny, organizuje ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jazykové kurzy. Délka jazykového kurzu (základy českého jazyka) bude v délce minimálně 150 hod. u skupinového kurzu a minimálně 100 hod. u kurzu individuálního, a to v délce zpravidla nejvýše 6 kalendářních měsíců.

a4) Po dobu výuky může azylant pobývat v soukromí nebo v některém z integračních azylových středisek (dále: IAS). V nich je možné poskytnout azylantovi přechodné ubytování na základě ubytovací smlouvy, kterou s azylantem uzavře provozovatel těchto zařízení.

a5) Provozovatel integračních azylových středisek uzavírá s azylantem smlouvu o ubytování na dobu určitou, tj. na dobu 30 dnů, s možností její postupné prolongace zpravidla v celkové délce nejvýše 7 měsíců, a to při splnění podmínky nástupu do jazykového kurzu.

a6) Úhrada pobytu azylanta v IAS, v souvislosti s výukou českého jazyka bude hrazena azylantem z poskytnutých dávek sociální péče ve smyslu zákona č. 482/1991 Sb., o sociální potřebnosti. Sociální dávky náleží žadateli za podmínek uvedených v citovaném zákoně.

a7) Po uplynutí doby 30 dnů od nabytí právní moci rozhodnutí o udělení azylu, předloží azylant písemné potvrzení o zařazení do kurzu českého jazyka místně příslušným orgánům státní správy poskytujícím dávky sociální péče a státní sociální podpory (potvrzení vydá na zvláštním formuláři zajišťovatel kurzu, kterým je nestátní nezisko-



vá organizace, která je ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy vybrána ve výběrovém řízení dle zákona č. 199/1994 Sb., o zadávání veřejných zakázek, v platném znění).

a8) Během výše uvedených 30 dnů provede zajišťovatel s azylantem vstupní test, ve kterém posoudí znalost českého jazyka. Pokud azylant úspěšně vykonal závěrečnou zkoušku ze základů českého jazyka a nevyčerpal nárok na základní kurz výuky českého jazyka, může být zařazen do kurzu pro pokročilé či do speciálního kurzu pod podmínkou dodržení finančního limitu určeného smlouvou s poskytovatelem (ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy).

a9) Individuální forma výuky je prováděna z ekonomických důvodů pouze v ojedinělých případech, kdy není možné aplikovat skupinovou výuku.

a10) V prvých 3 měsících doby výuky českého jazyka má azylant možnost zajistit si nabídku integračního bytu vlastním přičiněním kdekoliv na území ČR. Takto zajištěná nabídka se započítává do kvót stanovených vládou pro jednotlivé kraje. Pokud se mu to ovšem v této době nepodaří, rozhodne komise1, na základě kvót projednaných s kraji, do kterého kraje bude azylant integrován. Tento kraj pak zajistí integrační byt pro azylanta v časovém období do úspěšného vykonání závěrečné zkoušky z českého jazyka (zbývající tři měsíce).

a11) První termín závěrečné zkoušky musí být vykonán nejpozději 14 dní před ukončením ubytovací smlouvy. Případný náhradní termín musí být vykonán před ukončením této smlouvy.

a12) Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zavede jednotnou formu závěrečné zkoušky z českého jazyka.

a13) V posledním měsíci budou zajišťovatelem kurzu do výuky zařazeny též všeobecné informace o reáliích ČR.


B. Zajištění bydlení

Státní integrační program v oblasti zajištění bydlení realizují krajské úřady formou jednorázové nabídky bydlení azylantovi z prostředků státu. Výši prostředků stanoví vláda pro jednotlivé kraje na základě procentních kvót.

b1) Kraj informuje obce, o možnostech získání účelové neinvestiční dotace (dále: dotace) v rámci Státního integračního programu.
b2) Z nabídek bytů učiněných obcemi, vybere kraj takové, které budou vhodné k integraci azylantů.
b3) Vybranou nabídku, formou žádosti obce o poskytnutí dotace, postoupí kraj resortu k posouzení a k vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace kraji.





b4) Rozhodnutím resortu obdrží kraj dotaci a tuto následně poskytne obci v této výši:
· na zajištění bydlení ve výši 150 tis. Kč na azylanta - nájemce bytu a 50 tis. Kč na každou další osobu s uděleným azylem, která bude s azylantem - nájemcem bytu žít ve společné domácnosti

b5) Uvedené částky se budou každoročně valorizovat v návaznosti na průměrnou míru inflace za minulý rok podle údajů publikovaných Českým statistickým úřadem.

b6) Resort vypracuje návrh prováděcího pokynu (směrnici), který bude obsahovat postup při poskytování účelové neinvestiční dotace a následující závazné podmínky Státního integračního programu:
b7) Dále mohou obce poskytovat bydlení azylantům v rámci programů ministerstva pro místní rozvoj.

C. Pomoc při zajištění zaměstnání

c1) Po absolvování výuky českého jazyka vytvářet podmínky pro zabezpečení rekvalifikace azylantů, kteří jsou v evidenci úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání, jež jsou nezbytné pro jejich pracovní uplatnění ve vhodném zaměstnání. Práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání se řídí platnými právními předpisy.



4. Účast nestátních neziskových organizací při zabezpečení integrace azylantů

Stát podporuje formou dotací činnosti NNO, které jsou zaměřeny zejména na tyto oblasti:
a) program podpory zaměstnanosti azylantů
b) poskytování sociálně právních služeb
c) pomoc při realizaci nabídky integračního bytu poskytnuté krajem
d) pomoc při zajišťování nabídek integračních bytů
e) pomoc při komunikaci s orgány státní správy a samosprávy
f) monitoring průběhu integrace


P ř í l o h a č. 2

k usnesení vlády
ze dne 22. ledna 2003 č. 86


Procentní kvóty pro jednotlivé kraje ve věci zajištění bydlení v roce 2003

Praha 16 % (16 osob)

Středočeský kraj 10 % (10 osob)

Jihočeský kraj 12 % (12 osob)

Plzeňský kraj 10 % (10 osob)

Královehradecký kraj 9 % (9 osob)

Jihomoravský kraj 6 % (6 osob)

Moravskoslezský kraj 3 % (3 osoby)

Kraj Vysočina 6 % (6 osob)

Olomoucký kraj 6 % (6 osob)

Zlínský kraj 5 % (5 osob)

Ústecký kraj 2 % (2 osoby)

Liberecký kraj 5 % (5 osob)

Pardubický kraj 6 % (6 osob)

Karlovarský kraj 4 % (4 osoby)

Celkem 100 % (100 osob)