Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2000 > 2000-03-15

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 15. března 2000 č. 257 + P

kterým se stanoví Způsob prokazování slučitelnosti navrhovaných zákonů
s právem Evropských společenství a postup při předběžných konzultacích
o návrzích zákonů s výborem pro evropskou integraci
Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky


Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. s c h v a l u j e Způsob prokazování slučitelnosti navrhovaných zákonů s právem Evropských společenství a postup při předběžných konzultacích o návrzích zákonů s výborem pro evropskou integraci Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky uvedené v příloze tohoto usnesení;

II. u k l á d á členům vlády a vedoucím ostatních ústředních orgánů státní správy zajistit dodržování postupu vyplývajícího z bodu I tohoto usnesení;

III. d o p o r u č u j e guvernérovi České národní banky postupovat obdobně podle bodu II tohoto usnesení.


Provedou:

členové vlády
vedoucí ostatních ústředních
orgánů státní správy




Způsob prokazování slučitelnosti navrhovaných zákonů s právem Evropských
společenství (ES) a postup při předběžných konzultacích o návrzích zákonů
s výborem pro evropskou integraci Poslanecké sněmovny Parlamentu
České republiky

I.
Úvodní ustanovení

Níže uvedený postup se týká návrhů zákonů, jimiž je zajišťováno promítnutí (transpozice) směrnic ES do právního řádu České republiky, nebo přizpůsobení (adaptace) právního řádu České republiky ustanovením zakládacích smluv a nařízením ES.

II.
Způsob prokazování slučitelnosti navrhovaných zákonů s právem ES

1. V textu každého návrhu zákona podle části I se vyznačí ta ustanovení, jimiž je zajišťována transpozice nebo adaptace, a to jejich podtržením, a vedle těchto ustanovení se na pravé straně uvede identifikační číslo (CELEX) příslušného předpisu ES.

2. Součástí každého materiálu, který obsahuje návrh zákona podle části I je tam, kde je to možné i srovnávací tabulka, která obsahuje na jedné straně buď úplné znění ustanovení navrženého zákona nebo charakteristiku obsahu tohoto ustanovení, a na druhé straně tomu odpovídající úplné znění normativního ustanovení předpisu ES nebo charakteristiku jeho obsahu, vypracovaná podle vzoru, připojeného k této příloze; v závěru této tabulky je uveden úplný výčet předpisů ES, které se navrženého zákona týkají, s uvedením jejich identifikačního čísla (CELEX) a názvu přeloženého do českého jazyka.

3. Text návrhu zákona se způsobem podle bodu 1 vyznačí a rozdílová tabulka se způsobem podle bodu 2 vypracuje nejpozději v materiálu, který jeho zpracovatel předkládá do připomínkového řízení. Tyto náležitosti má i materiál, v němž je předkládán návrh zákona podle části I vládě, a materiál, kterým se předkládá vládní návrh takového zákona Poslanecké sněmovně Parlamentu. Změna (aktualizace) těchto náležitostí se provádí na základě výsledků připomínkového řízení, tj. před předložením návrhu zákona vládě, a na základě výsledků projednání návrhu zákona vládou, tj. při vypracování čistopisu vládního návrhu zákona.

III.
Postup při předběžných konzultacích o návrzích zákonů s výborem pro evropskou integraci Poslanecké sněmovny Parlamentu

1. Předkladatel zašle materiál, v němž je návrh zákona podle části I obsažen, upravený o výsledky připomínkového řízení, předsedovi výboru pro evropskou integraci Poslanecké sněmovny Parlamentu (dále jen “výbor”) a dohodne s ním termín konzultace tohoto materiálu. Je-li zpracovatelem materiálu jiný ústřední orgán státní správy, který není zároveň jeho předkladatelem vládě, postupuje předkladatel v součinnosti s ním.

2. O výsledku konzultace podle bodu 1 se pořídí záznam, který zpravidla obsahuje závěrečná doporučení výboru, podepsaný oběma nebo alespoň jednou z jednajících stran. Vyjádří-li předseda výboru při postupu podle bodu 1 stanovisko, že výbor na konzultaci v daném konkrétním případě netrvá, pořídí zástupce předkladatele o tom s předsedou výboru rovněž záznam. Uvedené záznamy jsou součástí materiálu, v němž je předkládán návrh zákona podle části I vládě.

3. Bez záznamu podle bodu 2 nelze materiál s příslušným návrhem zákona předložit k příslušnému jednání schůze vlády, nestanoví-li předseda vlády jinak.

IV.
Závěrečná ustanovení

1. Postupem uvedeným v částech I až III nejsou dotčeny další požadavky vyplývající z Metodických pokynů pro zajišťování prací na sbližování právních předpisů České republiky s právem Evropských společenství (usnesení vlády ze dne 15. listopadu 1999 č. 1212), z Legislativních pravidel vlády (usnesení vlády ze dne 19. března 1998 č. 188, ve znění usnesení vlády ze dne 21. srpna 1998 č. 534 a usnesení vlády ze dne 28. června 1999 č. 660) a z usnesení vlády ze dne 15. listopadu 1999 č. 1210, přijatým k urychlení legislativního procesu v souvislosti s přípravou vstupu České republiky do Evropské unie.

2. Postup podle částí I až III se uplatní poprvé u návrhů zákonů, které budou vládě předloženy po 1. květnu 2000. Pokud u těchto návrhů zákonů již k tomuto dni probíhá připomínkové řízení, provede se doplnění materiálů ve smyslu části II bodů 1 a 2 před jejich zasláním výboru.


Srovnávací tabulka návrhu předpisu ČR s legislativou ES

Navrhovaný předpis ČR
Odpovídající předpis ES
Ustanovení (část,§,odst., písm. a pod.)
Obsah
Celex č.
Ustanovení (čl., písm., bod, odst., apod)
Obsah
Hodnocení slučitelnosti
Poznámka

Číslo předpisu ES (kód celex)Název předpisu ES











Název: PL – plná slučitelnost
Předkladatel: PS – převážná slučitelnost
Spolupředkladatel: DS – dílčí slučitelnost
Datum zpracování : NS – neslučitelnost