Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 1996 > 1996-08-28

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 28. srpna 1996 č. 443 + P

k poslaneckému návrhu zákona o veřejném ochránci práv
(tisk č. 25)


Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. p ř i j í m á
k návrhu zákona o veřejném ochránci práv (tisk č. 25) stanovisko, které je uvedeno v příloze tohoto usnesení;


II. p o v ě ř u j e
předsedu vlády, aby o stanovisku uvedeném v bodě I tohoto usnesení informoval předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.



Provede:
předseda vlády


Předseda vlády
prof. Ing. Václav K l a u s , CSc., v. r.



Příloha k usnesení vlády ze dne 28. srpna l996 č. 443



S t a n o v i s k o

vlády k poslaneckému návrhu zákona o veřejném ochránci práv
(tisk č. 25)



Vláda na své schůzi dne 28. srpna 1996 projednala a posoudila návrh na
na vydání zákona o veřejném ochránci práv a vyjádřila s tímto návrhem n e s o u h l a s
z následujících důvodů:

1. Ochrana občanských práv a svobod v České republice je zajišťována právním mechanismem založeným na zásadách a institucích zakotvených v Ústavě ČR a Listině základních práv a svobod a provedených v řadě zákonů na jednotlivých úsecích našeho právního řádu. Dodržování práv a svobod občanů a jejich ochrana je tak úkolem celého zákonodárství a všech institucí, které se podílejí na jeho tvorbě a aplikaci. Z tohoto důvodu vláda v současné etapě považuje za mnohem aktuálnější a významnější, než koncipování institutu veřejného ochránce práv, dotvoření, popřípadě stabilizování a zdokonalení všech existujících mechanismů zajišťujících ochranu práv a svobod a celkově řádný výkon státní správy. Patří sem takové úkoly, jako je reforma správního řízení, trestání a správního soudnictví, přesuny pravomocí mezi centrem a regiony, rekodifikace trestního práva, institucionální zabezpečení ochrany osobních dat atd.

2. Bez ohledu na výše uvedenou zásadní připomínku, nelze s navrhovaným zákonem v předložené podobě souhlasit i pro řadu věcných a legislativních nedostatků, které jsou v návrhu obsaženy.
3. Návrh zákona o veřejném ochránci práv neodpovídá požadavkům jednacího řádu Poslanecké sněmovny na náležitosti návrhu zákona zejména v tom, že zcela nedostatečně uvádí předpokládaný hospodářský a finanční dopad navrhované úpravy. Ekonomická rozvaha obsažená v důvodové zprávě není postačující. Lze předpokládat, že realizace navrhovaného zákona by si vyžádala vysoké náklady ze
státního rozpočtu, a to nejen na činnost veřejného ochránce práv a jeho Kanceláře, ale i náklady spojené s nárůstem agendy správních úřadů; ve skutečnosti by šlo o mnohem vyšší výdaje ze státního rozpočtu, než jaké jsou uvedeny v důvodové zprávě.