Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2000 > 2000-10-16

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 16. října 2000 č. 1021 + P

k poslaneckému návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 564/1990 Sb.,
o státní správě a samosprávě ve školství,
ve znění pozdějších předpisů
(sněmovní tisk č. 726)


Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. p ř i j í m á k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 564/1990 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství, ve znění pozdějších předpisů (sněmovní tisk č. 726) stanovisko uvedené v příloze tohoto usnesení;

II. p o v ě ř u j e předsedu vlády, aby o stanovisku uvedeném v bodě I tohoto usnesení informoval předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.


Provede:
předseda vlády




S t a n o v i s k o

vlády k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 564/1990 Sb.,
o státní správě a samosprávě ve školství,
ve znění pozdějších předpisů
(sněmovní tisk č. 726)


Vláda na své schůzi dne 16. října 2000 projednala a posoudila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 564/1990 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství, ve znění pozdějších předpisů, (sněmovní tisk č. 726) a vyjádřila s tímto návrhem n e s o u h l a s .

Navrženou právní úpravu považuje vláda za nadbytečnou, neboť připravuje a hodlá v nejbližší době Poslanecké sněmovně předložit návrh nového školského zákona, který mj. nahradí stávající zákon č. 564/1990 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství, ve znění pozdějších předpisů, jehož se navržená novela týká.

Předložený návrh zákona není v souladu s koncepcí reformy veřejné správy, neboť oslabuje odvětvový model řízení školského systému. Návrh zákona vytváří reálné riziko pro vznik vážných poruch jak ve vlastním systému řízení škol, předškolních a školských zařízení a v zabezpečování nezbytných předpokladů pro dosahování potřebné kvality vzdělávání, tak i v systémovém převodu velkého množství odborných pracovníků, zabývajících se školskou správou, v souvislosti s uskutečňováním procesu transformace veřejné správy ve školství. Vláda zastává názor, že navrhovaný přesun výkonu funkcí zaměstnavatele pro předškolní zařízení, školy a školská zařízení, která nemají právní subjektivitu z orgánů státu na orgány samosprávy, způsobí nežádoucí změnu právního postavení jejich zaměstnanců, neboť tito se nově stanou zaměstnanci obcí, což, zejména v případě pedagogických pracovníků, je změnou nežádoucí. Z tohoto důvodu se vláda vyslovuje pro zachování stávající právní úpravy.

Navržená právní úprava provádí výrazný zásah do působnosti obcí, na které přesouvá výkon funkcí zaměstnavatele, vyplývající z pracovněprávních vztahů pro předškolní zařízení, školy a školská zařízení, která nemají právní subjektivitu, ačkoliv mnohé obce nejsou na takovou funkci odborně a personálně vybaveny, a nejsou schopny z vlastních finančních zdrojů zajistit její výkon. Výkon funkce zaměstnavatele je totiž nutně spojen s povinností hradit svým zaměstnancům jak platy, náhrady platů, mzdy, náhrady mezd apod., a s tím spojené odvody do sociálních a zdravotních fondů, tak i výdaje na další vzdělávání pedagogických pracovníků, což by nutně představovalo nemalou zátěž obecních rozpočtů, zejména malých obcí.

Vláda poukazuje také na to, že Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy již k 30. září t.r. transformovalo většinu stávajících předškolních zařízení, škol a školských zařízení bez právní subjektivity na příspěvkové organizace s právní subjektivitou, přičemž do konce roku 2000 budou na tyto převedeny i zbývající předškolní zařízení, školy a školská zařízení bez právní subjektivity, zřizované státem; u předškolních zařízení, škol a školských zařízení zřizovaných obcemi se předpokládá ukončení tohoto transformačního procesu do června roku 2001.

Navržená právní úprava nedůvodně a nevhodně ruší institut konkurzního řízení při výběru a obsazování funkcí ředitelů školních zařízení, škol a školských zařízení, který vláda chápe jako demokratický prvek zabezpečující účast rodičů žáků, zletilých žáků, pedagogů a ostatní veřejnosti, zastoupené v radách škol.