Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2000 > 2000-02-21

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 21. února 2000 č. 207 + P

k převedení České národní budovy v New Yorku do vlastnictví
České republiky a její rekonstrukci


Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. s o u h l a s í se zakoupením České národní budovy v New Yorku od Bohemian Benevolent and Literary Association za podmínek uvedených v příloze tohoto usnesení;

II. u k l á d á

1. místopředsedovi vlády a ministru zahraničních věcí

a) uzavřít kupní smlouvu na objekt České národní budovy v New Yorku s Bohemian Benevolent and Literary Association v souladu s podmínkami obsaženými v příloze tohoto usnesení,

b) zabezpečit převod zakoupeného objektu do vlastnictví České republiky a následně provést jeho rekonstrukci,

2. místopředsedovi vlády a ministru financí zabezpečit ve státním rozpočtu na léta 2001 - 2003 finanční prostředky do výše 235 mil. Kč potřebné na rekonstrukci České národní budovy v New Yorku, a to navýšením rozpočtu kapitoly Ministerstvo zahraničních věcí v souvislosti s příjmy z prodejů nemovitostí ve vlastnictví České republiky v zahraničí.


Provedou:

místopředseda vlády a
ministr zahraničních věcí,
místopředseda vlády a
ministr financí




Podmínky, za kterých prodá Bohemian Benevolent and Literary Association
Českou národní budovu v New Yorku České republice


1. Bohemian Benevolent and Literary Association (dále jen “BBLA”) převede vlastnická práva k České národní budově na Českou republiku za cenu 1 USD.

2. Česká republika zrekonstruuje celý objekt České národní budovy. Rekonstrukce jádra budovy bude provedena v termínu do prosince 2002.

3. BBLA bude od prosince 2002 užívat jedno kompletní poschodí pro potřeby svých členských organizací, a to za cenu 1 USD ročně a po dobu vlastnictví Českou republikou. BBLA tyto prostory vybaví vlastním nábytkem.

4. BBLA bude moci zdarma použít taneční sál po 36 dnů v roce.

5. Česká republika vezme na vědomí existenci projektové dokumentace pro rekonstrukci jádra budovy, již zaplacené BBLA.

6. Česká národní budova, klasifikovaná jako historická památka města New Yorku, bude i nadále pojmenována “Bohemian National Hall”. Její vnější vzhled nebude moci být měněn bez souhlasu Památkové komise města New York.

7. Jakýkoli prodej budovy bude omezen. V případě záměru prodeje budovy je vláda České republiky povinna tuto přednostně nabídnout BBLA ke zpětnému odkoupení za cenu 1 USD, zvýšenou o skutečné náklady fyzického zhodnocení budovy. BBLA může předkupní právo využít do jednoho roku od doručení oznámení, že Česká republika hodlá objekt prodat.

8. V případě, že by Česká republika nedokončila rekonstrukci České národní budovy do prosince 2003, bude mít BBLA právo odkoupit ji zpět za cenu 1 USD, zvýšenou o skutečné náklady fyzického zhodnocení budovy. BBLA bude mít právo tuto možnost využít do konce roku 2004.

9. Česká republika bude Českou národní budovu provozovat jako kulturní, informační, vzdělávací a propagační centrum. Za účelem výměny informací o plánech a záměrech obou stran v budově a o jejím provozu, vytvoří Česká republika poradní výbor, jehož členy budou i představitelé BBLA. Tento výbor bude dávat doporučeníb z hlediska využití České národní budovy.

10. Česká republika použije příjmy vzniklé pronájmy prostor v České národní budově na provoz, údržbu a opravy budovy v souladu s platnými finančními předpisy České republiky. Případné přebytky v běžném roce budou použity na investice do budovy. Poradní výbor vydá doporučení ohledně využití přebytků.

11. Česká republika poskytne poradnímu výboru jednou ročně detailní vyúčtování příjmů a nákladů spojených s Českou národní budovou.

12. K řešení případných sporů vyplývajících ze smlouvy mezi oběma stranami bude příslušný americký soud.