Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2000 > 2000-10-11

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 11. října 2000 č. 995 + 2P

o změně statutu Meziresortní komise
pro záležitosti romské komunity


Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

m ě n í usnesení vlády z 15. října 1997 č. 640, o statutu Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity, ve znění usnesení vlády z 9. září 1998 č. 580 a usnesení vlády z 18. listopadu 1998 č. 756, tak, jak je uvedeno v příloze č. 1 tohoto usnesení s tím, že úplné znění uvedeného statutu je uvedeno v příloze č. 2 tohoto usnesení.





Z m ě n y

statutu Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity


Statut Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity, schválený usnesením vlády z 15. října 1997 č. 640, o statutu Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity, ve znění usnesení vlády z 9. září 1998 č. 580 a usnesení vlády z 18. listopadu 1998 č. 756, se mění a doplňuje takto:

1. V článku 2 odst. 2 zní:

(2)Výkonného místopředsedu Komise jmenuje vedoucí Úřadu na návrh Komise. Výkonného místopředsedu odvolává vedoucí Úřadu na návrh Komise nebo na doporučení jejího předsedy. K doporučení předsedy Komise si vedoucí Úřadu vyžádá před rozhodnutím stanovisko Komise. Členy Komise za příslušné ústřední orgány státní správy jmenuje a odvolává předseda Komise na návrh příslušných členů vlády. Členy Komise za romskou komunitu jmenuje a odvolává předseda Komise na návrh výkonného místopředsedy Komise.".

2. V článku 2 odst. 4 zní:

„(4) Členství v Komisi je výkonem veřejné funkce. Členům Komise a jejích odborných nebo pracovních skupin mohou být z rozpočtových prostředků Úřadu hrazeny cestovní výdaje spojené s jednáním a činností těchto orgánů. Na návrh Komise může vedoucí Úřadu se členem Komise uzavřít dohodu o provedení práce s činností Komise související, pokud ji po něm nelze spravedlivě požadovat v rámci výkonu veřejné funkce.".

3. Článek 3 zní:
„Článek 3

Komise zejména

a) připravuje a posuzuje koncepční a realizační podklady pro rozhodnutí vlády a vyjadřuje se k návrhům jiných státních orgánů týkajících se romské komunity,

b) vyhodnocuje plnění přijatých usnesení vlády a resortních opatření týkajících se záležitostí romské komunity,

c) spolupracuje s příslušnými státními orgány při sestavování návrhů v oblasti politiky státu týkající se romských komunit,

d) navrhuje rozdělení finančních prostředků vyčleněných na doplňkové programy na podporu romské komunity, případně se na něm prostřednictvím svých členů podílí a vyhodnocuje jejich účelnost a účinnost,

e) shromažďuje údaje o stavu a vývoji romské komunity a podle potřeb, nejméně však jednou za kalendářní rok, zpracovává souhrnnou informaci o situaci v romské komunitě,

f) podporuje informovanost a osvětu v romské komunitě o programech se jí týkajících,

g) spolupracuje s jinými státními orgány při metodickém vedení romských poradců a asistentů při okresních úřadech,

h) spolupracuje s romskými a proromskými organizacemi a zpracovává jejich podněty a návrhy,

i) seznamuje veřejnost se svou činností a s poznatky, které z její činnosti vyplynuly.".

4. Za článek 3 se vkládá nový článek 3a, který zní:

„Článek 3a

Komise podává v oboru své působnosti návrhy a podněty vládě. Její návrhy a podněty předkládá vládě její předseda prostřednictvím příslušného člena vlády. Komise předkládá návrhy nebo podněty ústředním a dalším orgánům státní správy a státním orgánům, týkají-li se výhradně nebo převážně jejich působnosti.".

5. Článek 4 odst. 1, písm. e) zní:

„e) podává návrhy vedoucímu Úřadu na uzavření dohody o provedení práce s členem Komise v souladu s článkem 2 odst. 4 tohoto statutu.".

6. V článku 6 se vkládá nový odstavec 1, který zní:

„(1) Při zasedání může výjimečně nahradit člena Komise jeho zástupce, který se účastní zasedání na základě písemného zmocnění člena. Zástupce je oprávněn hlasovat pouze o bodu programu, který je ve zmocnění výslovně označen.".

Dosavadní odstavce 1 a 2 se označují jako odstavce 2 a 3.

7. V článku 6 se doplňuje odstavec 4, který zní:

„(4) Jednání Komise při jejím zasedání je neveřejné. Způsob a rozsah informování veřejnosti o jednání Komise upravuje její jednací řád.".



S T A T U T

Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity


(úplné znění podle usnesení vlády z 15. října 1997 č. 640, o statutu Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity, ve znění usnesení vlády z 9. září 1998 č. 580, usnesení vlády z 18. listopadu 1998 č. 756 a usnesení vlády z 11. října 2000 č. 995)

Článek 1

(1) Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity (dále jen „Komise") je poradním, iniciativním a koordinačním orgánem vlády pro otázky spojené s postavením Romů ve společnosti v České republice.

2) Sídlem Komise je Úřad vlády České republiky (dále jen „Úřad").

Článek 2

(1) V čele Komise je její předseda jmenovaný vládou. Členy Komise jsou dále její výkonný místopředseda, dále na úrovni náměstka ministra představitelé ministerstev financí, pro místní rozvoj, kultury, obrany, průmyslu a obchodu, spravedlnosti, školství, mládeže a tělovýchovy, vnitra, zahraničních věcí, zdravotnictví a dva zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí a dále dvanáct reprezentantů romské komunity.

(2) Výkonného místopředsedu Komise jmenuje vedoucí Úřadu na návrh Komise. Výkonného místopředsedu odvolává vedoucí Úřadu na návrh Komise nebo na doporučení jejího předsedy. K doporučení předsedy Komise si vedoucí Úřadu vyžádá před rozhodnutím stanovisko Komise. Členy Komise za příslušné ústřední orgány státní správy jmenuje a odvolává předseda Komise na návrh příslušných členů vlády. Členy Komise za romskou komunitu jmenuje a odvolává předseda Komise na návrh výkonného místopředsedy Komise.

3) Předseda Komise rozhoduje na návrh výkonného místopředsedy Komise o ustavení a zrušení odborných nebo pracovních skupin a o jejich složení. Odborné nebo pracovní skupiny jsou ustavovány jako trvalé nebo dočasné k řešení konkrétního úkolu.

(4) Členství v Komisi je výkonem veřejné funkce. Členům Komise a jejích odborných nebo pracovních skupin mohou být z rozpočtových prostředků Úřadu hrazeny cestovní výdaje spojené s jednáním a činností těchto orgánů. Na návrh Komise může vedoucí Úřadu se členem Komise uzavřít dohodu o provedení práce s činností Komise související, pokud ji po něm nelze spravedlivě požadovat v rámci výkonu veřejné funkce.

(5) Za činnost Komise odpovídá předsedovi Komise výkonný místopředseda Komise.

Článek 3

Komise zejména

a) připravuje a posuzuje koncepční a realizační podklady pro rozhodnutí vlády a vyjadřuje se k návrhům jiných státních orgánů týkajících se romské komunity,

b) vyhodnocuje plnění přijatých usnesení vlády a resortních opatření týkajících se záležitostí romské komunity,

c) spolupracuje s příslušnými státními orgány při sestavování návrhů v oblasti politiky státu týkajících se romských komunit,

d) navrhuje rozdělení finančních prostředků vyčleněných na doplňkové programy na podporu romské komunity, případně se na něm prostřednictvím svých členů podílí a vyhodnocuje jejich účelnost a účinnost,

e) shromažďuje údaje o stavu a vývoji romské komunity a podle potřeb, nejméně však jednou za kalendářní rok, zpracovává souhrnnou informaci o situaci v romské komunitě,

f) podporuje informovanost a osvětu v romské komunitě o programech se jí týkajících,

g) spolupracuje s jinými státními orgány při metodickém vedení romských poradců a asistentů při okresních úřadech,

h) spolupracuje s romskými a proromskými organizacemi a zpracovává jejich podněty a návrhy,

i) seznamuje veřejnost se svou činností a s poznatky, které z její činnosti vyplynuly.

Článek 3a

Komise podává v oboru své působnosti návrhy a podněty vládě. Její návrhy a podněty předkládá vládě její předseda prostřednictvím příslušného člena vlády. Komise předkládá návrhy nebo podněty ústředním a dalším orgánům státní správy a státním orgánům, týkají-li se výhradně nebo převážně jejich působnosti.

Článek 4

(1) Výkonný místopředseda Komise zejména:

a) svolává po dohodě s předsedou Komise podle potřeby zasedání Komise, nejméně však jednou za tři měsíce,

b) předkládá předsedovi Komise informace, návrhy a podněty z oblasti působení Komise,

c) po projednání v Komisi předkládá předsedovi Komise návrh na zřízení a zrušení odborných nebo pracovních skupin,

d) řídí práci zaměstnanců kanceláře Komise,

e) podává návrhy vedoucímu Úřadu na uzavření dohody o provedení práce s členem Komise v souladu s článkem 2 odst. 4 tohoto statutu.

(2) Výkonný místopředseda Komise je zaměstnancem Úřadu.

Článek 5

Komise vydá svůj jednací řád, kterým upraví zásady své činnosti a způsob práce a jednání Komise a jejích odborných nebo pracovních skupin.

Článek 6

(1) Při zasedání může výjimečně nahradit člena Komise jeho zástupce, který se účastní zasedání na základě písemného zmocnění člena. Zástupce je oprávněn hlasovat pouze o bodu programu, který je ve zmocnění výslovně označen.

(2) Komise je usnášeníschopná, účastní-li se jejího zasedání nadpoloviční většina všech jejích členů.

(3) K přijetí závěrů je třeba souhlas nadpoloviční většiny přítomných členů Komise. Při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy Komise, v jeho nepřítomnosti hlas výkonného místopředsedy Komise.

(4) Jednání Komise při jejím zasedání je neveřejné. Způsob a rozsah informování veřejnosti o jednání Komise upravuje její jednací řád.

Článek 7

(1) Kancelář Komise je řízena výkonným místopředsedou Komise.

(2) Organizační, odborné a administrativní práce, spojené s činností Komise, zajišťuje kancelář Komise, která je organizačně začleněna ve struktuře odborných útvarů Úřadu. Pracovníci kanceláře jsou zaměstnanci Úřadu.

Článek 8

Tento statut nabývá účinnosti dnem 15. října 1997.