Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2004 > 2004-05-19

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 19. května 2004 č. 480 + P

ke Zprávě o korupci v České republice v roce 2003 a o plnění harmonogramu
opatření Aktualizovaného vládního programu boje proti korupci


Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. b e r e n a v ě d o m í Zprávu o korupci v České republice v roce 2003 a o plnění harmonogramu opatření Aktualizovaného vládního programu boje proti korupci obsaženou v části III materiálu č.j. 606/04;

II. u k l á d á

1. členům vlády a vedoucím ostatních ústředních orgánů státní správy a řediteli Bezpečnostní informační služby plnit Aktualizovaný vládní program boje proti korupci, obsažený v příloze tohoto usnesení,

2. 1.místopředsedovi vlády a ministru vnitra předložit vládě do 30. dubna 2005 Zprávu o korupci v České republice v roce 2004;

III. d o p o r u č u j e guvernérovi České národní banky, prezidentu Nejvyššího kontrolního úřadu, předsedovi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, předsedovi Úřadu pro ochranu osobních údajů a hejtmanům, aby se podíleli na plnění tohoto usnesení.


Provedou:

členové vlády,vedoucí ostatních
ústředních orgánů
státní správy,
ředitel Bezpečnostní
informační služby

Na vědomí:

hejtmani





Aktualizovaný Vládní program boje proti korupci


A. Legislativní oblast

1. Při přípravě návrhu zákona o úřadech daňové správy, návrhu zákona o celní správě a daňového řádu, případně dalších předpisů navrhnout, aby bylo stanoveno úřadům daňové správy oprávnění prověřovat pravdivost tvrzení obsažených v majetkových přiznáních osob povinných je ze zákona těmto orgánům předkládat, jakož i obecné oprávnění požadovat prokázání původu příjmu po daňových poplatnících.
2. Předložit návrh novely zákona č. 238/1992 Sb., o některých opatřeních souvisejících s ochranou veřejného zájmu, nebo návrh nového zákona o ochraně veřejného zájmu tak, aby:
3. Při přípravě návrhu zákona o úpadku a o způsobech jeho řešení prosazovat, aby tato právní úprava: 4. V existujících předpisech a při přípravě nových předpisů indikovat legislativní zdroje korupčního jednání (přílišná vágnost veřejnoprávních předpisů, přílišná koncentrace rozhodovací pravomoci v jedněch rukou bez možnosti nezávislé vnější kontroly, neefektivní regulace, konstrukce procesů časově a věcně neadekvátních vyřizované věci, neexistence sankce za překračování pravomocí, neexistence kontrolních mechanismů) a zajistit jejich odstranění. 5. Využít závěrů a podnětů vyplývajících z poznatků kontrolní činnosti v oblasti veřejných zakázek, uvedených ve Zprávě o korupci v České republice v roce 2003, při přípravě právních předpisů souvisejících se zadáváním veřejných zakázek. 6. Využít závěrů a podnětů vyplývajících z poznatků kontrolní činnosti v oblasti rozpočtových pravidel, uvedených ve Zprávě o korupci v České republice v roce 2003, při přípravě právních předpisů souvisejících se zákonem č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech.
7. Zpracovat a předložit vládě návrh věcného záměru zákona a návrhy věcných změn příslušných právních předpisů, na jejichž základě by došlo k právnímu zakotvení institutu kontroly majetkových poměrů a předstírané nabídky úplatku. 8. Předložit vládě návrh usnesení vlády, nově řešícího problematiku vyřizování stížností občanů, které by nahradilo dosud platnou vládní vyhlášku č. 150/1958 Ú.l., o vyřizování stížností, oznámení a podnětů pracujících. B. Organizační opatření

1. V působnosti jednotlivých resortů indikovat zdroje a formy korupčního jednání, provádět jejich analýzu, zpracovat a průběžně aktualizovat resortní interní protikorupční programy obsahující konkrétní protikorupční organizační a technická opatření k potírání korupce v působnosti jednotlivých institucí veřejné správy. Vytvářet podmínky pro informovanost občanů o jejich právech při jednání s úřady.
2. Vypracovat v rámci platné zákonné úpravy dohody mezi Policií České republiky a kontrolními (zejména finančními) institucemi za účelem zkvalitnění spolupráce včetně komunikace a zajištění výměny poznatků nezbytných pro jejich činnost.
Gestor: 1. místopředseda vlády a ministr vnitra ve spolupráci s místopředsedou vlády a ministrem financí a guvernérem České národní banky a s dalšími vedoucími ústředních správních úřadů
3. Podporovat činnost parlamentních vyšetřovacích komisí zaměřených na vyšetřování zvlášť závažných případů korupčního jednání.
4. Do 60ti dnů po zveřejnění každého kontrolního závěru Nejvyššího kontrolního úřadu ve Věstníku Nejvyššího kontrolního úřadu podat vládě informaci o přijatých opatřeních k odstranění zjištěných nedostatků. Do 6ti měsíců tato přijatá opatření k odstranění zjištěných nedostatků vyhodnotit. 5. Připravit provozně - technické podmínky pro zadávání veřejných zakázek za použití elektronických nástrojů.
6. V rámci podmínek pro zadávání veřejných zakázek v působnosti jednotlivých resortů zajistit, aby:
7. Podporovat činnost nevládních organizací zabývajících se bojem proti korupci (například Transparency International). Dohodnout s těmito organizacemi způsob, formu a rozsah spolupráce. 8. Systematicky sledovat v rámci své působnosti projevy korupce v rámci veřejné správy, konkrétní poznatky předávat orgánům činným v trestním řízení a zobecněné informace o formách korupce a systémových podmínkách pro ni předávat vládě. 9. Zajistit řádné vzdělávání příslušných orgánů v používaní operativních prostředků při odhalování a vyšetřování korupce, zajistit společná školení ve vyšetřování pro policejní součásti, které se zabývají bojem proti korupci. 10. Do procesu přípravy na státní službu prováděné podle zákona č. 218/2002 Sb., o službě státních zaměstnanců ve správních úřadech a o odměňování těchto zaměstnanců a ostatních zaměstnanců ve správních úřadech (služební zákon), zařadit jako povinné téma problematiku korupce se zvláštním zřetelem na předcházení korupčním situacím. 11. Vytvořit vzdělávací program pro zaměstnance územních samosprávných celků zaměřený na předcházení korupčním situacím. Za uvedeným účelem připravit návrh výukového materiálu. 12. O plnění úkolů s kontrolním termínem 31. prosince a o dalších přijatých opatřeních písemně informovat 1. místopředsedu vlády a ministra vnitra. C. Oblast mezinárodní spolupráce

1. Sledovat výsledky aktivit mezinárodních a nadnárodních organizací (GMC v rámci Rady Evropy, OLAF v rámci Evropské komise, Interpol, OSN, Transparency International, MMF, Světová banka, OECD, WCO) v oblasti boje s korupcí a seznamovat s nimi ostatní resorty. Zajistit vzájemnou výměnu informací o těchto aktivitách mezi zainteresovanými domácími subjekty. Aktivně se zúčastňovat akcí týkajících se boje s korupcí pořádaných těmito a dalšími organizacemi.