Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 1992 > 1992-08-26

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 26. srpna 1992 č. 526 + P

o postupu při udělování výjimek podle ustanovení § 45 zákona
č. 92/1991 Sb., o podmínkách převodu majetku státu na jiné
osoby a 30 odst. 3 zákona č. 42/1992 Sb., o úpravě
majetkových vztahů a vypořádání majetkových nároků
v družstvech


Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. s o u h l a s í

1. se zásadami postupu při projednávání a schvalování výjimek podle § 45 zákona č. 92/1991 Sb., o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby, uvedenými v příloze č. 1 tohoto usnesení,

2. se zásadami postupu při projednávání a schvalování výjimek podle § 30 odst. 3 zákona č. 42/1992 Sb., o úpravě majetkových vztahů a vypořádání majetkových nároků v družstvech uvedenými v příloze č. 2 tohoto usnesení;

II. u k l á d á členům vlády, přednostům okresních úřadů, primátorovi hlavního města Prahy a primátorům měst Plzně, Brna a Ostravy, aby při projednávání a udělování výjimek postupovali podle zásad dle bodu I tohoto usnesení;

III. r u š í své usnesení z 29. dubna 1992 č. 314 ke stanovení příslušného orgánu republiky podle § 30 odst. 3 zákona č. 42/1992 Sb., o úpravě majetkových vztahů a vypořádání majetkových nároků v družstvech.

Provedou:

členové vlády,

přednostové okresních úřadů,

primátor hlavního města Prahy a

primátoři měst Plzně, Brna a Ostravy

Předseda vlády

Doc. Ing. Václav K l a u s , CSc., v. r.


Příloha č. 1 k usnesení vlády ČR ze dne 26. srpna 1992 č. 526

ZÁSADY

postupu při projednávání a schvalování výjimek podle § 45 zákona č. 92/1991 Sb.

1. Podniky předkládají žádosti o udělení výjimky podle § 45 zákona č. 92/1991 Sb. svému zakladateli. Žádost musí mít písemnou formu a musí obsahovat zdůvodnění.

2. V případě, že zakladatel souhlasí s udělením výjimky, odešle předmětnou žádost o udělení výjimky se svým stanoviskem - vedoucímu Úřadu vlády ČR

- ministru financí ČR

- ministru pro hospodářskou politiku a rozvoj ČR

- ministru průmyslu, obchodu a cestovního ruchu ČR

- ministru zemědělství ČR

- ministru státní kontroly ČR

- ministru pro správu národního majetku a jeho privatizaci ČR

Výše uvedené stanovisko zakladatele bude obsahovat zejména:

- název podniku

- hodnotu a charakteristiku majetku navrženého k převodu

- zdůvodnění navrhovaného postupu

3. Ministři vlády ČR uvedení v bodě 2 mají právo do 10 dnů po obdržení materiálu uvedeném v bodě 2. požádat písemnou formou zakladatele o přehodnocení stanoviska.

4. Jestliže zakladatel i po obdržení žádosti o přehodnocení trvá na udělení výjimky, zajistí projednání s resortem, který o toto přehodnocení požádal, a to minimálně na úrovni náměstka ministra. K tomuto jednání přizve zakladatel zástupce ministerstva pro správu národního majetku a jeho privatizaci ČR.

5. Pokud ministři uvedení v bodě 2 souhlasí se stanoviskem zakladatele, předá zakladatel žádost vedoucímu Úřadu vlády ČR, který zabezpečí předložení souhrnného materiálu k projednání ve vládě ČR. Souhrnný materiál bude obsahovat:

- návrh usnesení vlády se seznamem podniků, kterým vláda uděluje výjimku podle § 45 zákona č. 92/1991 Sb.

- důvodovou zprávu obsahující hodnotu a charakteristiku majetku navrženého k převodu mimo obvyklé hospodaření a zdůvodnění navrhovaného postupu

6. Pokud po projednání podle bodu 5. trvá i nadále rozdílný názor rozhodne spor vláda na základě materiálu zpracovaného zakladatelem.

7. V případě, že o udělení výjimky žádá podnik, jehož zakladatelem je okresní úřad nebo obec, vystupuje v řízení prováděném podle těchto zásad v roli zakladatele ministerstvo vnitra.

8. Převody majetku realizované na základě udělených výjimek se provádějí formou veřejné dražby v případech, kdy to zákon umožňuje.

9. V případě převodu bytů a nájemních domů nájemníkům a při převodech majetku souvisejícího s majetkem vydávaným na základě restitučních zákonů oprávněným osobám, lze převody majetku na základě udělených výjimek realizovat jiným způsobem.


Příloha č. 2 k usnesení vlády ČR ze dne 26. srpna 1992 č. 526

ZÁSADY

postupu při projednávání a schvalování výjimek podle § 30 odst. 3 zákona č. 42/1992 Sb.

Zákon o úpravě majetkových vztahů a vypořádání majetkových nároků v družstvech č. 42/92 Sb. v § 30 omezuje nakládání s majetkem družstva do doby schválení transformačního projektu. Výjimky ze stanovených omezení může v odůvodněných případech udělit příslušný orgán republiky. Vzhledem k tomu, že zákonem České národní rady nebyl doposud příslušný orgán určen, vykonává tuto činnost vláda České republiky, a to tímto způsobem:

1. Žádost o udělení výjimky z ustanovení zákona č. 42/92 Sb. § 30 odst. 1 písm. b) a c) zasílají:

a) zemědělská družstva ministerstvu zemědělství ČR (dále jen ministerstvo),

b) výrobní, spotřební a bytová družstva ministerstvu pro hospodářskou politiku a rozvoj (dále jen ministerstvo).

Žádost musí mít písemnou formu a musí obsahovat zdůvodnění.

2. V případě, že ministerstvo souhlasí s udělením výjimky, odešle předmětnou žádost o udělení výjimky se svým stanoviskem

- vedoucímu Úřadu vlády ČR

- ministru zemědělství ČR

- ministru pro hospodářskou politiku a rozvoj ČR

- ministru financí ČR

- ministru průmyslu, obchodu a cestovního ruchu ČR

- ministru státní kontroly ČR

- ministru pro správu národního majetku a jeho privatizaci ČR

3. Stanovisko ministerstva bude vycházet z následujících kritérií a podmínek pro udělení výjimky:

A) Před přímým prodejem bude dána přednost realizaci převodu majetku prodejem v dražbě v případech, kdy to zákon umožňuje.

B) Přímý prodej za cenu nejméně rovnou ceně stanovené na základě znaleckého posudku lze doporučit v následujících případech, kdy jde o:

a) smluvně doložený nájem a o odkoupení věci projevil zájem nájemce (posoudí se datum pronájmu, podmínky pronájmu, výpovědní lhůta, doba pronájmu),

b) budovu, která slouží bytovým účelům, jde-li o budovu, která slouží bytovým účelům jen částečně, bude posouzeno zastoupení bytových prostor a okruh zájemců o odkoupení nemovitosti (užívací právo k bytu),

c) nepřímou vazbu na restituci (např. věc je umístěna na pozemku vydaném majiteli, který o odkoupení věci projevil zájem),

d) případ, kdy hodnota převáděné věci stanovená znaleckým posudkem jen málo převyšuje zákonem stanovených 25 000,- Kčs.

C) Výnos z převodu majetku bude použit na splátky úvěrů poskytnutých družstvu.

4. Stanovisko ministerstva musí zejména obsahovat:

- název družstva,

- hodnotu a charakteristiku majetku, který neslouží nebo již nemůže sloužit činnosti družstva v rámci jeho předmětu podnikání,

- zdůvodnění navrhovaného postupu, použití kritéria a stanovené podmínky.

5. V případě, že je předmětem výjimky nakládání s majetkovými účastmi na podnikání jiných právnických osob, uvede se datum vzniku této právnické osoby, její adresa, předmět činnosti a výše majetku.

6. Ministři vlády ČR, uvedení v bodu 2, mají právo do 10 dnů po obdržení materiálu uvedeném v bodě 2 požádat písemnou formou ministerstvo o přehodnocení stanoviska.

7. Jestliže ministerstvo i po obdržení žádosti o přehodnocení trvá na udělení výjimky, zajistí projednání s resortem, který o toto přehodnocení požádal, a to minimálně na úrovni náměstka ministra. K tomuto jednání přizve ministerstvo zástupce ministerstva pro správu národního majetku a jeho privatizaci ČR.

8. Pokud ministři vlády ČR, uvedení v bodu 2 souhlasí se stanoviskem ministerstva, předá ministerstvo žádost vedoucímu Úřadu vlády ČR, který zabezpečí předložení souhrnného materiálu pro jednání vlády ČR. Souhrnný materiál bude obsahovat:

- návrh usnesení vlády ČR se seznamem družstev, kterým vláda uděluje výjimku podle § 30 odst. 3 zákona č. 42/92 Sb.,

- důvodovou zprávu obsahující hodnotu a charakteristiku majetku a stručné zdůvodnění navrhovaného postupu.

9. Pokud po projednání podle bodu 6 trvá i nadále rozdílný názor na udělení výjimky, rozhodne spor vláda ČR na základě materiálu zpracovaného ministerstvem.

10. Způsob realizace převodu majetku (přímý prodej, dražba) a způsob použití výnosu bude spolu s udělením výjimky sdělen žadateli ministerstvem po schválení vládou ČR.